Imprezy na końcówkę

Tradycją stało się już nie tylko huczne rozpoczynanie sezonu narciarsko-snowboardowego, ale i gromkie jego kończenie.

Przykładem kilka imprez planowanych podczas najbliższych tygodni w nieodległym Tyrolu.

I tak, w najbliższy weekend (a konkretnie 15 kwietnia wieczorem) w tyleż pięknej, co groźnej scenerii lodowca Rettenbach w Sölden, kolejny raz zainscenizowane zostanie słynne wydarzenie sprzed wieków, a mianowicie przekroczenie Alp przez armię Hannibala w drodze na Rzym. W rolę historycznych bohaterów wcielić się mają… ratraki,  narciarze, spadochroniarze i akrobaci, a scenografię – prócz okolicznych trzytysięczników – tworzyć będą specjalne efekty świetlne i filmowe.

 Słonie armii Hannibala na Rettenbachgletscher w Sölden

Kilka dni później (między 29 kwietnia a 1 maja) na obu söldeńskich lodowcach odbędzie się też już zwyczajowy Maxxx Mountain Glacier Festiwal. W programie są m.in. testy sprzętu, różnorodne pokazy narciarskie i snowboardowe, konkursy dla gości oraz plenerowe koncerty – na scenie na Rettenbachgletscher zagrają m.in. Groove Doctors, Achtung Babies i The Queen Kings.

Z kolei niemalże za granią, bo w sąsiedniej dolinie Pitztal, 19 kwietnia będzie można obejrzeć pokazy nazywane „Fire & Ice”. Będą więc pokazy sztucznych ogni, pokazy jazdy oraz parada ratraków (a i party w barze pod gołym niebem). Widowisko odbędzie się przy środkowej stacji kolejki na Hochzeiger (na okolicznych stokach trenował m.in. najlepszy dziś austriacki alpejczyk Benjamin Reich).

 Fire & Ice na stokach Hochzeiger 2010

Na tzw. najmłodszym tyrolskim lodowcu, czyli Kaunertal koniec sezonu wieści impreza pod nazwą Kaunertal Spring Classic. W tym roku potrwa ona od 16 kwietnia do 22 maja, a w planach są – już tradycyjnie – rozmaite konkursy dla snowboardzistów i freestyle’owców (m.in. mające już w środowisku swoją markę Hidden Kicker Session i Freeski & Snowboard Contest), testy nart i desek wyprodukowanych na sezon 2011/12 oraz, naturalnie, Spring Classics Party.

Muzycznie – jak zwykle – kończyć chce sezon także modny kurort Ischgl. Koncerty W ramach mającego już kilkuletnią historię cyklu Top Of the Mountain 30 kwietnia zagra amerykańska grupa indie The Killers (sezon zaczął się od koncertu innej sławy amerykańskiego indie rocka, grupy Gossip, a w minionych latach w Ischgl występowali m.in. Elton John, Bob Dylan, Alicia Keys oraz… Rihanna, której koncert sam mogłem obejrzeć…).

A że ponoć w Tyrolu spadł właśnie śnieg (pisze o tym Tomasz w komentarzu pod poprzednią notą), więc prócz wszystkich tych imprez można tam jeszcze – co najważniejsze – pojeździć.