Schladming w Alpach ulubiony

Popularna i w Polsce styryjska stacja Schladming zajęła pierwsze miejsce w kategorii „ulubiony ośrodek narciarski w Alpach” w ankiecie przeprowadzonej przez agencję Mountain Management.

Sondaż przeprowadzono wśród gości 40 czołowych kurortów zimowych Austrii, Szwajcarii, Włoch i Niemiec. Przepytano 18 tys. osób. Oceniali oni m.in. jakość i przygotowanie stoków, pewność śniegu, noclegi, ofertę apres ski oraz atmosferę i gościnność gospodarzy. Mogli przyznawać od 1 do 10 punktów za każda kategorię: Schladming otrzymało łączną ocenę 8,3.

 Schladming

Na drugim miejscu znalazła się inny austriacka stacja Lech Zürs (pisałem o niej tu w związku z tradycyjnymi zawodami Der Weiße Ring („Wielki wyścig”, 9 stycznia 2010 r.)
Trzecie miejsca zajęła szwajcarska Aletsch Arena .

A konkurencja była ostra, bo do walki stanęły m.in. tak słynne miejsca, jak Ischgl, Bad Kleinkirchheim, Kitzbühel, Serfaus Fiss Ladis, Sölden i Flachau – z Austrii, Davos St. Moritz, Laax i Zermatt – ze Szwajcarii, Bormio, Madonna di Campiglio, Cortina d’Ampezzo, Sestriere i Sulden – z Włoch oraz Garmisch Partenkirchen – z Niemiec.

Celem badania było ustalenie, jakie czynniki decydują o wyborze miejsca zimowego urlopu oraz kryteriów wpływających na poziom zadowolenia gości.

 Nocny slalom mężczyzn Pucharu Świata w Schladming

Sukcesowi Schladming trudno się jednak dziwić. Planai & Hochwurzen (bo tak formalnie nazywane są stoki w okolicach Schladming) chwali się m.in. największym w Austrii systemem dośnieżania: działa tam aż 657 armatek zdolnych pokryć sztucznym śniegiem 100 proc. 223 km tras. Znamienne, że przed minionym sezonem Schladming właśnie na sztuczne naśnieżanie wydał największą część z 16 mln euro, które stacja przeznaczyła wtedy na inwestycje.

Schladming jako jeden z pierwszych ośrodków zimowych w Alpach wprowadził także w praktyce „system zarządzania zasobami śniegu”, który – poprzez produkcję dostatecznej ilości sztucznego śniegu oraz odpowiednie przygotowanie i utrzymanie tras – ma gwarantować zachowanie optymalnych warunków przez cały sezon zimowy.

Nie bez powodu to właśnie Schladming  (oraz sąsiednie Hochwurzen) alpejczycy z zespołów narodowych różnych krajów coraz częściej wybierają jako miejsce treningów tuż przed inauguracją Pucharu Świata.
Sam Puchar również przynosi od lat sławę miejscowości. Wszak to właśnie na stokach Schladming rozgrywane są szczególnie widowiskowe, bo wieczorne, zawody w slalomie mężczyzn.

Może nie bez znaczenia jest i to, że częstym gościem w Schladming jest (a w każdym razie był w czasach szczytu kariery sportowej, a nie politycznej) Arnold Alois Schwarzenegger.