Magia nart
Najcenniejszym pokazywanym eksponatem jest narta samego Stanisława Barabasza, uchodzącego za pioniera tej dyscypliny w Polsce. Pochodzi z 1888 r. Bo historia polskiego narciarstwa – a to właśnie jej poświęcona jest wystawa „Magia Nart” – sięga właśnie XIX w.
W zakopiańskiej willi Oksza Muzeum Tatrzańskiego można też zobaczyć legendarnej klasy narty wytwarzane przez równie legendarnego przewodnika Klemensa Bachledę. Albo czekany naczelnika TOPR Mariusz Zaruskiego, których używał m.in. podczas trudnego zjazdu z Kościelca w 1911.
Są również bambusy, używane niegdyś w roli dzisiejszych kijków i przydatne przy podejściach – a nie było przecież mowy o wyciągach – foki (oczywiście z naturalnej sierści tych zwierząt).
Ale również… aparaty fotograficzne, za pomocą których Tatry uwieczniał Mieczysław Karłowicz. I oczywiście mnóstwo częściowo nieznanych wcześniej zdjęć (m.in. narciarzy lwowskich, bo to stamtąd pochodzili niektórzy prekursorzy zimowej eksploracji gór w Polsce oraz pierwsi zawodnicy) i obrazów. A w końcu opisy pionierskich wejść na szczyty Tatr i Karpat (i zjazdów oczywiście) oraz sylwetki największych zapaleńców (prócz wymienionych także Bednarza, Ziętkiewicza, Pawlicy, Lesieckiego, Lorii czy Openheima).
„Lata 1889–1914 to jeden z najciekawszych okresów w historii polskiego narciarstwa.To czas pionierów. Czas odkrywania uroków gór zimą i długich wypraw zwanych wyrypami. Czas powstania pierwszych prymitywnych schronisk. Na Pysznej i w Sławsku. Czas pierwszych zawodów wreszcie. O tamtych czasach traktuje ta wystawa” – mówi Wojciech Szatkowski, współautor (obok Beaty Słamy) towarzyszącej ekspozycji dwutomowej publikacji „Magia nart”.
PS I właśnie w jego towarzystwie najlepiej poznawać „Magię nart” – sam się dopiero co przekonałem, jak wspaniałym gawędziarzem jest Wojtek (bo że na Tatrach i historii rodzimego narciarstwa zna się jak mało kto, wiedziałem już dawniej). A jest to możliwe, bo wystawie towarzyszą wykłady i tzw. lekcje muzealne z przewodnikami właśnie.
Wystawa „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku” czynna jest do 1 maja w zakopiańskiej Willi Oksza przy ul. Zamoyskiego 25 w Zakopanem.