Dostojna Szwajcaria inwestuje (II)

Oto kolejna (po „Dostojna Szwajcaria inwestuje”, 19 listopada b.r.) porcja pomysłów i atrakcji, którymi w tym sezonie chce skusić gości – i to nie tylko narciarzy – Szwajcaria. Zasługują na uwagę także dlatego, że kraj ten ma już 150 lat tradycji – a więc i doświadczenie – w organizowaniu turystyki zimowej.

„Wszyscy Szwajcarzy na narty", Hans Falk, 1949 (litografia)

„Wszyscy Szwajcarzy na narty”, Hans Falk, 1949 (litografia)

Muzeum ku czci psa
200 lat temu zdechł najsłynniejszy pies ratunkowy na świecie – Barry. Poświęcona mu wystawa w Muzeum Historii Naturalnej w Bernie pokazuje bohaterskie czyny tego bernardyna z przełęczy Grossen St. Bernard – a także przypomina krążące o nim legendy.szwaj3Bond w Snowparku
Na rozsławionych filmem „W tajnej Służbie Jej Królewskiej Mości” zboczach Schilthorn równolegle do trasy zjazdowej wytyczono rejon dla snowboardzistów i fanów freeskiingu. Obejmuje dwie linie – dla początkujących i średniozaawansowanych. Kiedy śniegu jest wyjątkowo dużo, zostaje otwarta również linia o poziomie „ekspert”. Ponad tuzin ramp, torów i boxów stwarza warunki do najrozmaitszych tricków. Specjalną atrakcją jest odcinek „007 Bond Section”, na którym czekają przeszkody nawiązujące do pokonywanych w filmie przez najsłynniejszego agenta świata.

Biathlon dla każdego
Arena biatlonowa Lenzerheide jest pierwszym w Szwajcarii miejscem, w którym amatorzy mogą przez całą zimę spróbować sportu łączącego bieganie na nartach ze strzelaniem. Chętni mają do dyspozycji sześć tras biegowych (od 1,5 do 4 km oraz długi na 150 m tor na rundy karne) i zautomatyzowaną strzelnicę z 30 stanowiskami zgodnymi z normami Pucharu Świata (odległość 50 m).

Nowa kolejka na Jakobshorn
Goszczący w Davos będą mogli szybciej dostać się na jeden z kluczowych tam obszarów narciarskich, czyli Jakobshorn. Wszystko za sprawą nowej kolejki dojazdowej z Davos Platz na Jschalp. Wagoniki mieszczą 100 osób, czyli dwa razy więcej niż dotychczas, co gwarantuje wyższy komfort jazdy. Nowa kolej wraz z budynkami dolnej i górnej stacji kosztowała 23 mln CHF.

Sport w kurorcie na plakatach
Do marca 2015 roku w galerii Seletta w St. Moritz można oglądać plakaty ilustrujące półtorawieczną historię uprawiania w kurorcie sportów zimowych.

„Sporty zimowe w Szwajcarii”, plakat z 1933 r. autorstwa Alexa Diggelmanna

„Sporty zimowe w Szwajcarii”, plakat z 1933 r. autorstwa Alexa Diggelmanna

Cdn.