„Ski Magazyn” na tę zimę

Na półkach salonów EMPiK jest już edycja „Ski Magazynu” na zimę 2024/2025. A w nim…

– autorskie relacje z rozmaitych stacji zimowych – m.in. austriackich Filzmoos (gdzie prócz nart atrakcją są loty balonem nad masywem Dachstein oraz mistrzostwa świata w bitwie na śnieżki), Stubai, Sölden, Wilder Kaiser, Saalbach (w tym sezonie gospodarz alpejskich mistrzostw świata), szwajcarskiego Davos oraz południowotyrolskiego 3 Zinnen.

– opis rodzimego fenomenu (zwłaszcza jeśli chodzi o dynamikę rozwoju), czyli Jaworzyny Krynickiej (ostatnio była areną Pucharu Świata w snowboardzie, a w lutym będzie gościła alpejskie zawody Pucharu Świata Masters).

– opowieści z egzotycznych wypraw narciarskich – choćby skiturowym trawersie przez Spitsbergen.

– reportaż z dorocznego spotkania Atomic Media Day, którego kluczowym punktem są rozmowy z zawodnikami używającymi sprzętu tej wielce zasłużonej dla dyscypliny firmy (w 2025 r. obchodzić będzie 70 lat istnienia!), w tym z samą Mikaelą Shiffrin, a także Soffią Goggią, Gino Caviezelem, Lucasem Braathenem, Manuelem Fellerem i Marco Schwarzem.

– wywiad ze skialpinistką, pięciokrotną mistrzynią Polski w narciarstwie wysokogórskim i himalaistką Anną Tybor – o próbie zdobycia i zjechania z Nanga Parbat, ale zwłaszcza o tym, że „góry zawsze stać będą”, więc czasem trzeba sztuką jest decyzja o odwrocie.

– rezultaty prowadzonego od lat przez DSV (czyli Niemiecki Związek Narciarski) testu sprzętu przeznaczonego dla różnych grup narciarzy – od amatorów po ekspertów – na najbliższy sezon.

– a także propozycje modeli nadesłane do „Ski Magazynu” przez wiodących producentów – wraz z opisami technologii i rekomendacjami.

– wielka porcja historii narciarstwa: przypomnienie wyczynu z 1927 r., czyli przejścia na nartach z Suwałk przez Grodno, Lwów na najwyższy szczyt Beskidów – Homerlę (dziś Ukraina), gawędy o narciarzu, poecie i wielkiej postaci Zakopanego Tomaszu Gluzińskim (w stulecie urodzin) oraz pierwszym polskim instruktorze Józefie Schnaiderze, odtworzenie losów pionierskich (1929!) producentów nart z wioski w Beskidzie Żywieckim – Soli.

– równie wart uwagi blok o bezpieczeństwie na stoku – w tym rady prof. Roberta Borkowskiego tyczące zranień na stoku i wybrane hasła z wydanego właśnie „Słownika ratownictwa”.

– sugestie Andrzeja Miklera, zawodowego ratownika TOPR, ale też uznanego fotografa, o tym, jak robić zdjęcia gór.

… a także kilka innych (edycja „Ski Magazynu” liczy wszak już prawie tradycyjnie niemal 400 stron!) wartych uwagi tekstów! A na dodatek kosztuje niespełna 30 zł!

PS A już dla porządku dodam, że jestem redaktorem naczelnym tegoż pisma.